Occulta

Occulta

Witamy w pięknym mieście Occulta, które jest perłą w koronie Białego Królestwa. Jesteśmy najnowocześniejszym i najbogatszym miastem we wszystkich południowo-zachodnich prowincjach, a pod względem jakości życia zrównujemy się z samą stolicą. Bardzo nam miło powitać Cię w Mieście Artefaktów. Mamy nadzieję, że spędzisz miło i ekscytująco swój czas wśród naszych atrakcji.

Architektura

Zapewne zauważyłeś, że całe miasto zostało gruntownie wyremontowane. 90% budynków jest po kapitalnych remontach, wymieniliśmy dachówkę i odświeżyliśmy elewacje. Z daleka widać białe ściany i czerwone dachy kamienic. Większość dróg została wybrukowana, całe miasto posiada oświetlenie i kanalizację, a każda z dzielnic może pochwalić się własnym, małym rynkiem. To tam wieczorami odbywają się zabawy i toczy życie towarzyskie. Przez samego Króla zostaliśmy już sześciokrotnie wyróżnieni za najbardziej zadbane miasto królestwa.

Bezpieczeństwo

Całe miasto zostało objęte stałą opieką naszych dzielnych Dragonów, którzy dzień i noc patrolują ulice, reagując na wszelkie wykroczenia i przestępstwa. Dzięki ich heroicznej służbie znacznie spadła ilość pobić i kradzieży. W Occulcie nikt nie boi się wyjść po zmroku czy zostawić dzieci na placu zabaw. Przeszkoleni i niezwykle skuteczni Dragoni czuwają nad bezpieczeństwem naszych obywateli.
Osiem lat temu wprowadziliśmy najnowocześniejszy system ewidencji w całym królestwie. Obecnie kilka innych miast próbuje się na nas wzorować – uczą się oczywiście od naszego Wydziału Ludności i Mienia. System, z którym spotkasz się już u bram Occulty jest oparty o identyfikatory wybijane w eleganckiej blaszce. Zapewne zauważyłeś już trzy rodzaje „wisiorów”. Identyfikatory w białej oprawce noszą obywatele naszego miasta, w czarnej niewolnicy, a w zielonej goście i przyjezdni. Noszenie ID jest obowiązkowe –jego brak jest karany więzieniem i grzywną, a w przypadkach recydywy, banicją na dziesięć lat. Zapewne zauważyłeś, że na obu blaszkach wyryte są te same litery i liczby. Jest to numer katalogowy jaki przyznano Ci w naszej bazie danych osobowych. Jedynie uprawnieni funkcjonariusze mogą odczytać Twoją tożsamość za pomocą specjalnych urządzeń, które zostały skonstruowane dzięki współpracy mędrców kartagińskich i magów z Wieży Burz. W identyfikatorach został zapisany magiczny wzorzec Twojej osoby, który zabezpiecza ID przed kradzieżą. Jeżeli jakakolwiek inna osoba założy Twój „wisior” jego oprawka zmieni kolor na czerwony. Oprócz Twoich danych zapisaliśmy również wszystkie przedmioty, pieniądze i majątek, które są Twoją własnością i zgłosiłeś je w punkcie ewidencyjnym. W ten sposób chronimy mienie ludzi przebywających w Occulcie. Jeśli zgłosisz kradzież przedmiotu, jego sygnatura zostanie rozpoznana przy każdej próbie przekroczenia, którejkolwiek z bram. Zapewniamy, że nikt bezkarnie nie opuści naszego miasta z Twoją własnością.

Waluta i płatności

Na całym terenie miasta obowiązuje jedna waluta – drahma. Cenniki znajdziesz we wszystkich lokalach, punktach sprzedaży i usług. Każda drahma dzieli się na 100 lept. W obiegu bankowym i dyplomatycznym istnieją jeszcze dwie monety: mina, która jest odpowiednikiem 100 drahm i talent, który odpowiada 6000 drahm. Waluta ta została wprowadzona aby usprawnić wymianę handlową z Nową Kartaginą, która jest fundatorem naszego portu powietrznego, latarni nawigacyjnej, systemu ewidencji i oświetlenia gazowego. Większość banków i firm honoruje również korony – walutę Białego Królestwa.

Port

W północno-wschodniej części miasta znajduje się port lotniczy, który zawdzięczamy naszym przyjaciołom ze starożytnego miasta atlantów, Nowej Kartaginy. Kilka razy w tygodniu przybijają do nas sterowce, a czasem nawet galery. Dzięki lotnictwu możliwa jest dynamiczna wymiana handlowa, a Ty możesz zaopatrzyć się w niezwykłe i egzotyczne przedmioty, powąchać cudownych perfum z ad-Dar, skosztować wyśmienitych owoców ze wchodu i mięsa ogromnych ryb z głębin oceanu.
Jeżeli jesteś osobą dość zamożną, możesz również skorzystać z portu jako pasażer i wybrać się w podróż do Nowej Kartaginy, Białowrzosów, Suzy lub Mrozogradu. Kartagińczycy zawsze trzymają kilka wygodnych kajut dla tak wyjątkowych gości jak Ty.

Podziemna przygoda

Zapewne informacje o niezmierzonym podziemnym mieście doszły już Twoich uszu. Prócz portu i systemu ewidencji jest to najbardziej charakterystyczny wyróżnik Occulty. Niestety ruch turystyczny jest bardzo ograniczony – można zwiedzić jedynie niewielką część pierwszego poziomu i to oczywiście z wykwalifikowanym przewodnikiem. Jeżeli jednak nie obce Ci przygody i awanturnictwo to na pewno skorzystasz z oferty Gildii Archeologicznej, która umożliwia zejście pod powietrznię miasta. Oczywiście wiąże się to z pewnymi umowami i opłatami ale najwięksi śmiałkowie wracają z bogactwem i chwałą. Potężny zastrzyk adrenaliny gwarantowany! Więcej szczegółów na temat podziemi zasięgniesz na rynku głównym tuż przy Bramie Mroku.

Muzeum Artefaktyczne

Wspaniałe, dziwne, egzotyczne i prastare artefakty zostały wystawione przez Gildię Archeologiczną w stałej ekspozycji. Na zwiedzających czeka ogrom atrakcji, świetliste kryształy, lewitujące posągi, wystawa osobliwości z podziemia, tajemnicza broń, magiczne samograje i wiele innych cudownych przedmiotów. Muzeum znajdziesz w dzielnicy Radców, tuż obok ratusza, a zwiedzać możesz od 11.00 do 19.00 od wtorku do niedzieli.

Największe firmy, najważniejsze miejsca

Jeżeli zamierzasz zostać dłużej w Occulcie to na pewno zdarzy Ci się rozmawiać bądź współpracować z osobami reprezentującymi przeróżne organizacje. Poniżej znajdziesz wypis tych najważniejszych:

  • Dragoni – służą naszemu miastu jako stróże prawa ale również wspomagają garnizon wojskowy w razie niepokojów. Poznasz ich po czarno-czerwonych mundurach.
  • Gildia Archeologiczna – skupia głównie naukowców, urzędników oraz awanturników. Wielu ze zbrojnych, których spotkasz w gospodach i na rynkach jest członkami Gildii. Każdy z nich posiada dostęp do wielu miejsc i zamkniętych klubów za okazaniem legitymacji członkowskiej.
  • Wydział Ludności i Mienia – urzędnicy i funkcjonariusze tej komórki administracyjnej, pilnują nie tylko porządku w archiwum i bazach danych ale odpowiadają również za egzekwowanie mandatów karnych, grzywien, niezapłaconych podatków i windykację należności. Każdy człowiek „WLiM” posiada stosowny identyfikator i mundur w kolorach zielono-brązowych.
  • Urząd Poczty i Oświetlenia – w czarno-żółtych mundurach służą naszemu miastu pracowici ludzie dostarczający w dzień pocztę, a w nocy zapalający latarnie gazowe. To trudna i odpowiedzialna funkcja, za którą bardzo szanujemy swoich listonoszy i latarników. Zachęcamy również i Ciebie do ciepłych słów dla urzędników tej organizacji.
  • Kościół Słońca – najpopularniejszym obrządkiem religijnym w Occulcie jest kościół Słońca. Zapewnia on posługę duchową przy chrztach, ślubach i pogrzebach oraz wspomaga modlitwą dzielnych awanturników zapuszczających się w podziemia w imię polepszania dobrobytu naszego miasta.
  • Firma Ochroniarska „Czarna Ręka” – może się zdarzyć, że spotkasz również pracowników Czarnej Ręki, firmy, która zajmuje się ochroną najważniejszych osobistości w naszym mieście. Ludzie pracujący dla tej organizacji to najlepsi w swoim fachu wojownicy, strzelcy, ochroniarze i śledczy. Najczęściej ubierają się w dobrze skrojone, biało-czarne mundury i zawsze noszą czarne rękawiczki.
  • Bank Osterlitz & Davidov – jest to największa placówka bankowa w naszym mieście. W trzech punktach obsługi klienta możesz dokonać depozytu, otworzyć rachunek oszczędnościowy, dokonać wymiany walut i sprzedaży złota, srebra i kamieni szlachetnych. Bank posiada szerokie gwarancje skarbu miasta.
  • Gospoda „Nad dziurą” – jest to najstarszy lokal gastronomiczny i browar w całej Occulcie. Znajdziesz go tuż obok Bramy Mroku. Słynie ze swojego wybornego piwa pszennego i niebiańsko smacznych wędlin oraz wędzonego boczku. Warto zatroszczyć się o rezerwację stolika, gdyż „Nad dziurą” jest niezwykle popularnym i obleganym lokalem w centrum miasta.

Życzymy Ci miłego pobytu w Occulcie! Niech duchy przodków prowadzą Cię w szczęściu i dobrobycie.

Occulta

Interior: Occulta - miasto artefaktów MichaDzidt